Zwiastun The Sims 4: Życie Eko. Omówienie i analiza ze screenami

Nadchodzi pierwszy w tym roku Dodatek do The Sims 4! Już wkrótce przekonamy się, jak mogłoby wyglądać życie w społeczeństwie, któremu zależy na ekologicznych rozwiązaniach i egzystencji w zgodzie z naturą.

Czuję ekscytację i muszę to przyznać. Nastał czas, kiedy teoretycznie gracze dostali już to, co chcieli i co znali z poprzednich odsłon serii: pory roku, psy i koty, a nawet rajską wyspę. Co prawda w nieco okrojonym wydaniu, ale taki już urok TS4. Reinterpretacja. Szczerze mówiąc, odpowiada mi ten minimalizm, bo dzięki niemu bug na bugu nie występuje, a komputer – pomimo skompletowanej kolekcji – wciąż daje radę.

Po “przecieku”, który okazał się nieprawdą, a przelatywał po mediach jak szalony (mam na myśli ten ze zdjęciem z aplikacji do zarządzania asortymentem sklepowym, sugerujący że kolejne rozszerzenie związane jest z motywem farmerskim), wydałam z siebie pomruk podobny do tego, jaki wydaje netflixowy Geralt z Rivii…

Hmm.

…a niedługo potem Simomaniakom udało się dokopać do zasobów Origin, by tam odnaleźć tak zwane “potwierdzone info”.

A jednak! Dodatek ekologiczny, na dokładkę świetnie wpisujący się w rozszerzenia, które swoją premierę miały stosunkowo niedawno: Wyspiarskie Życie oraz Kompaktowe Wnętrza.

Nigdy wcześniej aż tak niecierpliwie nie wyczekiwałam godziny 17. To zabawne – czekać pół dnia na coś, co trwa zaledwie półtora minuty!

Evergreen Harbor. Ekologiczne miasto marzeń

W Evergreen Harbor każde podejmowane przez Ciebie działanie nie pozostaje bez wpływu na otaczający Cię świat. Im czystsza stanie się okolica, tym lepiej radziła sobie będzie natura. To od Ciebie zależy, czy smog zasłoni migoczącą na niebie zorzę polarną. Pozwól śmieciom piętrzyć się na okolicznych ulicach lub posprzątaj je i stwórz pełne zieleni miejskie ścieżki. To wszystko zależy tylko od Ciebie!

Blog The Sims 4

Wiecznie zielony port, czyli nowy świat w The Sims 4, najwyraźniej nie od początku będzie taki zielony. Twórcy doskonale przetestowali możliwości idące za “dynamicznym otoczeniem” przy StrangerVille (związane z pogodowymi anomaliami) oraz na podstawie Wyspiarskiego Życia (sprzątanie plaż i tak dalej). Nic więc nie stanęło im na przeszkodzie, by element ten zawrzeć i w ramach Życia Eko.

— Tak na marginesie, amerykańscy gracze żartują między sobą ze słowa “get” występującego przy większości pakietów. Z kolei my zaraz będziemy śmieszkować ze słowa “życie”. Dla przypomnienia: mamy już Miejskie Życie, Wyspiarskie Życie, przyszedł czas na ekologiczne… —

Zwiastun sugeruje, że rozpoczynając grę w Evergreen Harbor zastaniemy miasteczko w opłakanym stanie. Brudne, duszne i nijakie. Ale z potencjałem.

Jako Stwórcy naszych głównych bohaterów (a jakich sobie wymyślimy to też będzie niezła zabawa), staniemy przed ważnym zadaniem. Kierując losami Simów, będzie trzeba odkryć co i jak, aby zaprowadzić ład w porcie. Posprzątać tu i tam, a przy tym uniknąć pożarcia przez muchy…

Wszystko powinno zmienić się na lepsze, a to za sprawą regularnego użytkowania zgniatarki do śmieci. Zielone urządzenie, które widzimy od 13. sekundy filmiku, na szczęście nie zajmie wiele miejsca. Będzie więc można wieść całkiem kompaktowe, oszczędne w środkach – i przestrzeni – życie. Natomiast co dokładnie ze śmieci powstaje, w gruncie rzeczy jeszcze nie wiadomo.

Innym, zapewne niezwykle pochłaniającym czas zajęciem, ma być robienie ekologicznych świec. Ciekawe tylko, czy Twórcy pomyśleli o połączeniu tego aspektu z ulami z Czterech Pór Roku. Byłoby wspaniale pozyskiwać dodatkowy surowiec od pszczół!

Ach, no i nie powinny umknąć waszej uwadze oparte o nóżki rowery, obudowane drewnianymi elementami.

Życzliwa i aktywna społeczność kluczem do sukcesu

Integracja i interakcja z sąsiadami ma być najwyraźniej ważnym elementem rozgrywki! Okoliczni Simowie będą mieli prawo głosu odnośnie spraw związanych z Evergreen Harbor.

Najprawdopodobniej chodzi tu o to, co w ogóle ma dziać się mieście. A la festiwale z The Sims 4: Miejskie Życie. Ale pod kontrolą. Pytanie jeszcze brzmi, czy ktokolwiek się tu wcieli w rolę burmistrza… Czy to będziemy my-gracze? Czy którykolwiek z Simów otrzyma moc sprawczą? Czy w głosowaniach decyduje ilość głosów, czy ktoś jeszcze?

Niewykorzystane przestrzenie społeczne zamieniają się w śmietnisko. Zachęć sąsiadów do zdecydowania, jak je wykorzystać. Jeśli marzy Ci się przestrzeń twórcza, potrzebujesz poparcia. Wolisz zamiast tego stworzyć wspólny ogród wertykalny? Zagłosuj na niego! Co tydzień możesz zaangażować się w życie swojej nowej społeczności, głosując na lokalny plan działania. Odmień wspólną parcelę, promuj sztuki performatywne, zasugeruj cotygodniowe ćwiczenia, zawnioskuj o inicjatywę związaną z odzyskiwaniem lub szukaj jeszcze innych możliwości na tablicy głosowań. Pamiętaj tylko, że możesz skończyć z papierową torbą na głowie, jeśli coś pójdzie nie tak…

Blog The Sims 4

W niemały zachwyt wprawił mnie widok zmieniającego się placu głównego, na którym Simy nie tylko zasmakują oferty foodtracków (35. sekunda – nowe papu!), ale i wystawią na sprzedaż kolejne wyjątkowe, domowej roboty produkty.

Co jak co, ale moi Simowie bardzo chętnie podejmą się wytwarzania musujących soków! Myślcie sobie co chcecie, dla mnie brzmi to wystarczająco ekscytująco… I będzie co robić z tymi wszystkimi produktami spożywczymi, wyhodowanymi w ogródkach.

Zielone, zielone i jeszcze więcej zielonego!

Na każdą najmniejszą, roślinkową dekorację moje serce podskakuje z radości. Wertykalny ogród, o którym czytamy w notce na oficjalnej stronie The Sims 4, tylko podsycił moje pragnienie… Brzmi to dla mnie po prostu wspaniale.

Układanie rabatek na wysokości na pewno upiększy każdy ogród! Podoba mi się też design ścianki. Nazwałabym to “ekologiczną nowoczesnością” – a takich obiektów bardzo mi brakowało w grze, więc cieszę się, że i ta potrzeba zostanie wkrótce zaspokojona.

To robaki, a nie kurczaki…

Tym razem miałam okazję oglądać premierę zwiastuna na żywo, na kanale YouTube The Sims i bardzo rozbawiło mnie, że sporo osób pomyślało, że w 45. sekundzie to… żółte pisklaki.

Niestety (?) to tylko puchate i podłużne robaki. Lub larwy. Może larwy, z których Simy będą pozyskiwać ekologiczne materiały do… szycia? To bardzo łączyłoby się z nadchodzącymi Akcesoriami Społeczności, Włóczkowymi Historiami!

Larwowy domeczek jest uroczy. Ładny. Pasujący. Ale nietypowy, jak i sam pomysł umieszczenia tych istot w grze. Fajne? Dla mnie fajne. Pomysłowe i kreatywne. Ciekawe tylko, co się z tego “rozwinie”.

Miejski projektant

Wydaje mi się, że Simka z 50. sekundy filmiku jest projektantką miejską, o której czytamy w opisie Dodatku, na stronie The Sims. Wygląda na to, że jej główna misja to tworzenie obiektów, mających pozytywnie przyczynić się do rewolucji w miasteczku.

Trailer zdradza jeden z takich nowych przedmiotów – coś w rodzaju oczyszczacza powietrza. Ciekawe, jak często będziemy zmuszeni poddawać nasze otoczenie temu zabiegowi… oraz czy rzecz sprawdzi się także w innych otoczeniach, jakie w The Sims 4 już mamy.

Gdyby rola miejskiego projektanta okazała się kolejną karierą do podjęcia, byłabym na tak! SimGuru zapewniają na Twitterze, że o szczegółach dowiemy się wkrótce, podczas pokazów na żywo (informacji kiedy i gdzie – jeszcze nie ma).

(…) Połącz siły z lokalnymi wytwórcami, aktywistami i technikami, żeby zdobyć poparcie! Jeżeli nie prowadzisz kampanii, może spróbujesz sił w roli miejskiego projektanta, by wspierać ulepszanie otoczenia?

EA.COM

Drabina! Czy muszę coś więcej dodawać…?

No i jest! Ona! Nowoczesna i wystarczająco wysoka, aby przechodzić przez piętra… Drabina!

Animacje chodzenia po drabinach były już od dawna (pomyślcie tylko o drabinkach basenowych i podestach do zeskakiwania do wody), ale dopiero w czerwcu – lub może nawet w jakiejś darmowej aktualizacji, to byłoby godne, bo dla wszystkich – otrzymamy funkcjonalną, zwyczajną drabinę. Mam tylko nadzieję, że Dzieci również będą mogły z niej korzystać.

Zakładam, że jej różne rodzaje (“wyglądy”) także będą pojawiać się na przestrzeni miesięcy. Podobnie, jak to jest z leżankami, rowerami i laptopami.

“Drogą ekologiczną podążaj”, powiedziałby Mistrz Yoda sącząc yerbę na tarasie swojego domku letniskowego

Już na początku o tym wspomniałam, ale powtórzę raz jeszcze. To Dodatek, który doskonale będzie szedł w parze z Kompaktowymi Wnętrzami i Wyspiarskim Życiem. W końcu podążanie za eko-rozwiązaniami wiąże się z oszczędnością, a w szczególności z niewielkim gospodarstwem bez przyłącza.

Energię, ogrzewanie, a nawet wodę zapewnią Simom między innymi turbiny wiatrowe, panele słoneczne i kolektory rosy! Rzecz jasna, przełoży się to na mniejsze rachunki i mech obrastający płoty.

Uwielbiam grać w tych najbardziej zielonych otoczeniach: Windenburg, Brindleton Bay, a w szczególności w Glimmerbrook. Opcja stworzenia ekologicznego od A do Z domostwa brzmi więc dla mnie jak spełnienie marzeń!

Nowe aktualizacje trybu budowania i kupowania również zachęcają do ekologicznego stylu życia. Po raz pierwszy możesz zrównoważyć wysokość rachunków dzięki pomocy turbin wiatrowych, paneli słonecznych i kolektorów rosy. Zmniejsz ślad ekologiczny i zainwestuj w żywy dach, który ożywi Twój dom dosłownie i w przenośni. We wnętrzach możesz wybierać między pięknymi nowymi meblami (oczywiście wykonanymi w zrównoważony sposób) lub przerabianiem czyichś śmieci w piękne przedmioty!

Blog The Sims

Renowacja mebli, eko-rękodzieło i przetwórstwo

Ze zwiastuna niekoniecznie wyraźnie wybrzmiewa ten aspekt, więc na koniec warto jeszcze o nim wspomnieć. Doskonałą ilustracją do tego jest ta udostępniona przez producentów.

Grzebanie w koszach widzimy co prawda od pierwszych sekund materiału, ale w gruncie rzeczy nie pokazano nam, co ostatecznie Simka z niego przyniosła do domu… A okazuje się, że Dodatek Życie Eko wprowadzi całą masę nowych zajęć domowo-ogródkowych! Z oficjalnych źródeł możemy wyczytać chociażby tyle:

Chcesz wyposażyć swój pierwszy dom za pół ceny? Zrób to praktycznie za darmo, nurkując w śmietnikach! Wygrzeb parę używanych przedmiotów, takich jak zużyty materac czy przypalona kuchenka – wystarczy kilka chwil i trochę pracy, by je odświeżyć. Również nowe meble i odzież powstają w sposób ekologiczny z odzyskanych materiałów, a wyglądają fantastycznie! Daj drugie życie materiałom, urządzeniom i innym obiektom, dekorując nimi swój dom lub zapełniając szafę.

EA.COM

Tak, jak “zużyty materac” przyprawia mnie o drgawki (no bo… fuj!), tak odnawianie pozostałych przedmiotów codziennego użytku zapowiada się wspaniale. Co najlepsze, Pchli Targ, jaki odbywa się raz na jakiś czas w San Myshuno, w końcu nabierze sensu. Sądzę, że moi Simowie poczuliby się świetnie mogąc sprzedawać przywrócone do życia rzeczy mieszkańcom wielkiego miasta.

Zwróćcie także uwagę, że w opisach, zarówno na blogu The Sims, jak i na stronie z charakterystyką Dodatku, podkreślone zostaje “zapełnianie szafy”. Sądzę, że ta funkcjonalność, być może związana właśnie z recyklingiem materiałów, będzie szła w parze z Akcesoriami Społeczności, Włóczkowymi Historiami, które pojawią się pod koniec lata.


Premiera Dodatku The Sims 4: Życie Eko już 5 czerwca 2020!

Nie mogę się doczekać nadchodzących pokazów rozgrywki. Przede wszystkim dlatego, że schematy, za którymi podążała seria, pod pewnym kątem zostały zinterpretowane na nowo. Twórcy wykorzystali również zebrany feedback ze starych ankiet i zdaje się, że całkiem trafnie wybrali funkcje i cechy.

Dodatek ten tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Producenci coraz silniej myślą o wydawaniu kolejnych, tematycznych DLC w ten sposób, aby pod wieloma aspektami pasowały do tych już istniejących. Dla mnie taka strategia zdaje się rozsądną i zrozumiałą.

A wy co sądzicie o trailerze The Sims 4: Życie Eko? Jakie szczegóły przykuły waszą uwagę? Podzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzu lub w grupie SimsMantry na Facebooku! No i podajcie dalej ten artykuł, innym Simomaniakom, jeżeli się wam spodobał.


Źródełka: [1] [2]
2 komentarze
  1. pierwsze emocje, które mnie spotkały po zobaczeniu tego na co tak długo kazano nam czekac to było zażenowanie i gorycz. Trailer prócz nowego miasta nie pokazał praktycznie nic nowego – śmieci (islandliving), efekty i progresja (strangerville), ciężko nawet o nowe animacje na tym zwiastunie. Wyniki ankiety dotyczyły akcesoriów, wiec nawet nie można powiedzieć, że ktokolwiek o to prosił. Ludzie z tego co pamietam to czekają najbardziej na hodowle zwierząt jak kurczaki i świnki, wróżki i wilkołaki, poprawę dzieci by nie były obiektami, nie o mylną wizje ekologii. Do ostatniej sekundy filmu na yt czekałem chociażby na cechę: wegan, bo to jest BEZPOŚREDNIO związane z ekologia oraz na ulepszone simorosle – ale jak widać się nie doczekam. Jeśli dla EA jedzenie robaków, które wcześniej się przytula, własna produkcja mięsa na ogródku i wciąganie odkurzaczem smogu to ekologia to proponuje się doedukowac, bo właśnie najbardziej niekorzystnie wpływająca na stan wody pitnej, upraw i zanieczyszczeń powietrza są fermy hodowlane zwierząt na mięso i futra. Ile czasu i pokładów finansowych pochłonąłby overhaul simorosli, których podkład już jest? Skoro teraz dodatki to kopiuj-wklej animacji i obiektów w recolorze to myśle, ze jakiś fundusz zostaje. czuje się okradziony i widze wielki pośladek ea, który chcą bym ja jako konsument pocałował

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *